Yükleniyor..

Etiketlenen Kullanıcılar 1. #1
  ProfessionaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administration

  Status
  Online
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Nereden
  Kadıköy
  Mesajlar
  39.535
  Konular
  26882
  Ettiği Teşekkür
  93
  653 mesaja 753 teşekkür aldı
  Ruh Hali
  Meskul
  Mentioned
  332 Post(s)
  Etiketler
  333 Konuda Etiketlendi
  Tecrübe Puanı
  10000

  Ödüller Vitrini

  çözünürlük prensipleri gazlı içeceklerin hazırlanması ve vurgun olayı

  1.
  Çözünürlük belirli bir sıcaklıkta 100 ml suda çözünen maksimum madde miktarına çözünürlük denir. Çözücü akışkan (ki genellikle aşırı miktarda bulunur) solvent olarak adlandırılır ve birlikte çözeltiyi oluştururlar. Çözümlendirme işlemi solvasyon (çözücü su ise hidrasyon) olarak adlandırılır.

  Sıcaklık sadece çözünme hızını etkiler.

  çözücünün çözebileceği kadar madde çözmesine doymuş çözelti denir. Çözeltinin denge durumu sıcaklığa bağlıdır. Belirli miktardaki bir çözücü içinde çözünebilecek maksimum çözünen madde miktarına o maddenin o çözücü içindeki çözünürlüğü denir ve genellikle doymuş çözeltinin maksimum konsantrasyonu olarak ifade edilir. Bir maddenin bir başka madde içindeki çözünürlüğü çözücü ile çözünen arasındaki intermoleküler kuvvetlersıcaklık çözümlendirmeye eşlik eden entropi değişimi diğer maddelerin varlığı ve miktarları ve bazen de basınç veya çözücü gazın kısmi basıncından etkilenir.

  Çözünürlük sabiti nisbeten düşük çözünürülükteki iyonik bileşiklerin doymuş çözeltilerini tanımlamada kullanılır (bkz. çözünürlük dengesi). Tuzlar için çözünürlük sabiti sulu çözeltilerdeki çözünebilir maksimum miktarıdır. Çözünürlük sabiti denge sabitinin özel bir halidir. Çözünmüş ve çözünmemiş tuz arasındaki dengeyi tanımlar. Çözünürlük sabitinin bilinmesi aynı zamanda çöktürme (çözünme reaksiyonunun tersi) işlemlerinde de çok faydalıdır. Sıcaklık diğer denge sabitlerinin olduğu gibi çözünürlük sabitinin de nümerik değerini etkiler.

  Çözeltilerin genel anlamda katıların sıvılara karıştırılmasıyla elde edildiği düşünülürse de herhangi iki madde karıştırılıp çözelti elde edilebilir. Karbonatlı su gazın suda çözünmüş hali olup bir çözeltidir hidrojen (gaz) palladyum metali (katı) içinde çözünebilir ve paslanmaz çelik aslında bir katının bir başka katı içinde çözünmüş halidir (alaşım).

  Çözünürlüğe etki eden faktörler

  * Çözücünün ve çözünenin cinsine göre
  * Basınç: Katı ve sıvıların çözünürlüğüne basıncın pek etkisi yoktur. Gazların çözünürlüğü ise basınçla doğru orantılıdır.
  * Sıcaklık: Katıların ve sıvıların çözünürlüğü sıcaklıkla çoğunlukla artarken gazların çözünürlüğü sıcaklık artışıyla azalır.
  * Ortak iyon derişimi: Ortak iyon çözünürlüğü azaltır.

  Alıntıdır.


  "Benim de kalbim boş artık tıpkı sizin beyniniz gibi..."

 2. #2
  ProfessionaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administration

  Status
  Online
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Nereden
  Kadıköy
  Mesajlar
  39.535
  Konular
  26882
  Ettiği Teşekkür
  93
  653 mesaja 753 teşekkür aldı
  Ruh Hali
  Meskul
  Mentioned
  332 Post(s)
  Etiketler
  333 Konuda Etiketlendi
  Tecrübe Puanı
  10000

  Ödüller Vitrini

  Cevap: çözünürlük prensipleri gazlı içeceklerin hazırlanması ve vurgun olayı

  2.
  GAZLI İÇECEK HAZIRLAMADA KULLANILAN ANA MADDE VE YARDIMCI MADDELER
  1.Su
  1.1. Suyun Bileşimi
  1.2. Klorür
  1.3. Nitrat ve Nİtrit
  1.4. Amonyak
  1.5. Foslat
  1.6. Sülfat
  1.7. Organik Madde
  1.8. pHveAsitlik
  1.9. Alkalite
  1.10. İletkenlik
  1.11. Silisyum Miktarı
  1.12. Demir (Fe) ve Mangan (Mn
  2. Karbondioksit
  2.1. Karbondioksit Özellikleri
  2.2. Karbondioksit Tüpleri ve Kullanımı
  2.3. Karbondioksit Saflığı Kontrolü
  3. Şeker
  3.1. Gazlı İçeceklerde Şeker Oranı
  4. Asitliği Düzenleyiciler
  5. Esanslar
  5.1. Esans Tipleri
  5.2. Esansların Dozlanması
  GAZLI İÇECEK ÜRETİMİ GAZLI İÇECEK KUSURLARI
  1. Aroma Kusurları
  2. Görünüş Kusurları GİRİŞ
  Gazlı içecek; su karbondioksit şeker asitliği düzenleyici esans meyve özü kola ekstraktı ve koruyucu maddeler ile üretilen ferahlık ve serinlik verici içecek grubudur. Gazlı içecekler 4 ayrı grupta incelenmektedir.
  1. Meyveli gazlı içecek: Bu tipte belli düzeyde doğal meyve suyu içermekte ve "drink" adı ile anılmaktadır.
  2. Kolalı içecek: Karamel kola ekstraktı ve kafein içeren gazlı içecek grubudur.
  3. Tonik: Bileşiminde kinin sülfat veya naringin içeren gazlı içecektir.
  4. Yapay veya esanstı içecek: Boya ve esansla üretilen içecek grubudur.
  GAZLI İÇECEK HAZIRLAMADA KULLANILAN ANA MADDE VE YARDIMCI MADDELER
  Gazlı içecek üretiminde kullanılan başlıca maddeler şunlardır:
  1- Su 2- Karbondioksit 3- Şeker 4- Sitrik Asit ve 5- Esans
  1.Su
  Gıda endüstrisinde kullanılan su genellikle içilebilir nitelikte olmak zorundadır. Genel olarak içme suyu dışındaki sulara kullanım suyu adı verilmektedir. İçecek hazırlamada kullanılan kullanım suyu içeceğin bileşimine girdiğine ve insan tarafından tüketimi söz konusu olduğundan dolayı içme suyu niteliğinde olmak zorundadır. Ancak doğal kaynaklardan elde edilen su genellikle bu nitelikle değildir. Eğer bu nitelikte ise herhangi bir hazırlama işlemi gerekmemektedir. Ancak bu nitelikte değilse suyun bazı işlemlerle hazırlanması ve bu niteliğe uygun hale getirilmesi gerekir. Öncelikle bu amaçla kullanılan suda hangi niteliklerin Önemli olduğunun bilinmesi gereklidir.
  2.1.2. Fizyolojik Özellikleri
  Yüksek dozdaki C02 solunum merkezi üzerine durdurucu etki yapmaktadır. Bu sırada önce denge kaybolur sonra insanın uykusu gelir ve bunu bilinçsizlik izler. Havadaki CO2 oranı %1'i aştığı zaman bile solunum güçlükleri baş gösterir. Çünkü bu durumda solunan hava ile verilen hava arasındaki C02 farkı oldukça azdır. İçecek ile alınan C02 midede çözünmektedir. Yani gazlı içecekteki veya içkideki şeker tuz gibi bileşikler tarafından tutulmamaktadır. Midede yiyeceğin hareketini desteklediği için sindirimi kolaylaştırmaktadır. Öte yandan mide suyunun salgılanmasını sağladığı için rahatlık vermektedir. C02'in diğer bir olumlu etkiside daha ağızda iken serinletici etki yapmasıdır. Gazlı ve gazsız içeceklerin bu açıdan etkileri oldukça farklıdır. Bu serinlemenin nedeni gaz kabarcıklarının genişlerken çevreden ısı almasıdır. Öte yandan kapalı kaplarda C02 basıncı mikroorganizma gelişmesini durdurucu etki yapmaktadır. Örneğin; 7 atü basınç artında içeceklerde en çok bulunan ve fermentasyona yol açan mikroorganizmaların çalışması büyük ölçüde durmaktadır. Gazlı içeceklerin dayanıklılığı belirli ölçüde C03 içermelerinden ileri gelmektedir.

  C02 Tüpleri ve Kullanımı
  Tüpe doldurulmuş sıvı C02 için gerekli basınç 0°C'de 34 atü 15°C'de 49 atü 3l°C'de ise 74 atüdür. Sıcaklık arttıkça gerekli basınç fazla miktarda artmaktadır. Bu nedenle C02 tüplerinin ağzına kadar dol*durulması sakıncalıdır. Bu açıdan aşağıdaki kurallara uyulması gerekir.
  1) Yeni çelik tüplerin 250 atü eskilerin ise 190 atü arasında dayanıklı olması gerekir.
  2) Tüpler her 4 yılda bir basınç testinden geçirilmelidir.
  3) 1 kg C02'in dolumu için 1.34 litre (L) hacim hesaplanır.
  4) C02 tüpleri eklentisiz ve bükük çekilmiş çelikten oluşmaktadır. Büyüklükleri 8 10 ve 20 kg C02 olacak şekildedir.
  2.3. C02 Saflığı Kontrolü
  Gazlı içecek hazırlamada kullanılacak karbondioksit TS 2603'de tanımlanmıştır.

  Alıntıdır.


  "Benim de kalbim boş artık tıpkı sizin beyniniz gibi..."

 3. #3
  ProfessionaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administration

  Status
  Online
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Nereden
  Kadıköy
  Mesajlar
  39.535
  Konular
  26882
  Ettiği Teşekkür
  93
  653 mesaja 753 teşekkür aldı
  Ruh Hali
  Meskul
  Mentioned
  332 Post(s)
  Etiketler
  333 Konuda Etiketlendi
  Tecrübe Puanı
  10000

  Ödüller Vitrini

  Cevap: çözünürlük prensipleri gazlı içeceklerin hazırlanması ve vurgun olayı

  devam...

  Gazlı İçeceklerde Şeker Oranı
  Gazlı içeceklerde şeker refraktometrik olarak belirlenir. Ancak asitlerde refraktometre değeri göstermektedir. Şeker miktarının doğru bulunabilmesi için asitten ileri gelen refraktometre değerinin hesaplanması zorunludur. Diğer bir ifade ile %10'luk sitrik asit çözeltisi refraktometrede %8.2 değeri göstermektedir.
  4. Asitliği Düzenleyiciler
  Gazlı içecekler üretiminde asilliği düzenlemek amacıyla sitrik tartarik malik fumarik laktik ve ortofosforik asit kullanılmaktadır.
  Gazlı içecek hazırlamada asit kullanılırken dikkat edilmesi zorunlu hususlar şunlardır:
  1- Asitlerin kurşun içerip içermediği kontrol edilmelidir.
  2- Asit çözeltileri boyalı ve paslanmaz çelik olmayan kaplara konulmamalıdır. Aksi halde toksik bileşikler nedeniyle tat değişimi oluşabilmektedir.
  3- Sitrik asit mikrobiyel faaliyeti engellemek İçin en az %25'lik hazırlanmalıdır.
  5. Esanslar
  Esans denildiğinde içerisinde aroma bileşiklerini bulunduran ve bunları başka maddelere aktaran karışımlar anlaşılmaktadır. Gıda endüstrisinde kullanılan esanslar yapay ve doğal olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır. Yapay esanslar içerisinde doğal bileşikler yanında sentetik olarak elde edilmiş aroma bileşiklerini de içermektedir. [Doğal esans yal*nızca doğal aroma yani tat ve koku bileşiklerini içermektedir. Gazlı içecek hazırlanmasında daha çok sitrus meyvesi kabuk yağları kullanılmaktadır. Bunların en çok kullanılanı ise limon kabuk yağıdır. Bir limon ortalama 100-120 kabuğu ise 50-60 g'dır. Kabuktaki yağ oranı ise %5-%7 arasında değişmektedir. 100 kg limondan uygulamada elde edilen kabuk yağı 1000-1014 g arasında değişmektedir. Uçucu yağda denilen bu bileşikler suda çok az çözünür. Bu nedenle çözeltiler daha çok alkol içinde hazırlanır. Sitrus kabuk yağı esanslarındaki bileşikler Terpen ve Terpenoid olmak üzere 2 gruba ayrılır. Terpen dizisinde Linalol nerol ve geraniol başlıca bileşiklerdir ve bunlara terpenik alkol adı da verilir.
  Terpenoid dizisinde ise ester alkol gibi karbonilli bileşikler bulunur. Terpen dizisindeki bileşikler genellikle doymamış hidrokarbon yapısındadır ve bu nedenle kolayca okside olmaktadır. Bu olay esansın doğal tat ve kokusunu olumsuz yönde etkilediği için önlenmesi veya olabildiğince azaltılması gereklidir. Bu amaçla da uygulamada esansdaki terpen ve terpenoid dizisindeki bileşikler birbirlerinden ayrılmaktadır. Deterpenizasyon veya ter-pensizleştirme denilen bu yöntemlerin ayrıntıları sır olarak saklanmaktadır.
  5.1. Esans Tipleri
  Ticari esanslar; çözelti esans emülsiyon esansı destilasyon esansı ve ekstraksiyon esansı gibi adlarla satılmaktadır. Çözelti esansda kabukta elde edilen yağ %30-35'lik alkol içerisinde çözdürülür. Emülis-yon esans eğer esansın katılacağı yiyecek ve içeceklerde alkol bulunması istenmiyorsa hazırlanır. Bu amaçla emülgatör denilen bileşikler kullanılarak esansın su içinde dağılması sağlanır. Eğer herhangi bir kabuk yağı su içine damlatılıp çalkalanırsa süt bulanıklığında bir sıvı oluşur ve uçucu yağ sıvı içinde damla damla dağılmış durumdadır. Ancak bekletildiğinde hızla iki fazın birbirinden ayrıldığı görülür. Dağıtma işi bir emülgatörle yapılırsa çözelti başlangıçtaki bulanıklığını korumakta ve fazlar birbirinden ayrılmamaktadır. Bu amaçla daha çok gliserit emülgatörfer kullanılır. Bunların en çok bilineni polietilen sorbitan oleattır.
  5.2. Esansların Dozlanması
  Sitrus bazlı alkolsüz içeceklerin hazırlanmasında kullanılan katkı maddeleri genellikle 2 ayrı çözelti halinde satılır ve hazırlama sırasında bu iki çözelti birbirine karıştırılır. Genellikle bu çözeltilerden birinde esans diğerinde ise asit boya vb. katkılar bulunur. Esans ve asidin önceden aynı karışım veya çözelti içerisinde bulunması oksidasyonu kolaylaştırdığından istenmemektedir. Aynı nedenle esansın hazırlama sırasında önce asit bulunan çözelti içinde dağıtılması da yanlıştır. Bu du*rum oksidasyon sakıncası yanında aromanın sıvı faz içinde dağılımını da güçleştirir. En iyi yol esansın şeker şurubu içinde dağıtılmasıdır. Genellikle esansları aromatize etme gücü ambalajı üzerinde yazılıdır (1/100 1/200 vs.) Ör; 1/100 1 kg esansın 100 kg hammaddeden elde edildiğini gösterir.
  Gazlı alkolsüz içecek hazırlamada kullanılan hammaddelerden birisi de meyve suyu konsantresidir. Bunların en çok kullanılanları yine sitrus meyve suyu konsantreleridir. Ayrıca kola tipi içecek hazırlanmasın*da kota konsantresi denilen bir hammadde kullanılmaktadır. Bu ham*madde kola bitkisinin yaprak ve meyvelerinden elde edilen ekstrakt ayrıca içerisinde aromatize edici olarak bazı bitkilerin ekstraktları bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; portakal-çiçeği keçiboynuzu ve zencefildir.

  Alıntıdır.


  "Benim de kalbim boş artık tıpkı sizin beyniniz gibi..."

 4. #4
  ProfessionaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administration

  Status
  Online
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Nereden
  Kadıköy
  Mesajlar
  39.535
  Konular
  26882
  Ettiği Teşekkür
  93
  653 mesaja 753 teşekkür aldı
  Ruh Hali
  Meskul
  Mentioned
  332 Post(s)
  Etiketler
  333 Konuda Etiketlendi
  Tecrübe Puanı
  10000

  Ödüller Vitrini

  Cevap: çözünürlük prensipleri gazlı içeceklerin hazırlanması ve vurgun olayı

  Gazlı içecek üretimi
  Gazlama aygıtları değişik tiplerde olmaktadır;
  a) Basınç altında ve gaz alıcı sistemle çalışan aygıt; Buna kolon tip veya Valora tip denilmektedir. Gazlanacak su önceden demineralize edilir sonra soğutulur ve daha sonra yüksek basınçlı enjektör yardımıyla ön gazlama yapılır. Daha sonra gaz alıcıdan geçirilir. Burada su geniş bir yüzeye yayılır ve gaz fazlası arasındaki oransal basınç farkı nedeniyle hava sudan ayrılır ve ayrılan hava bir manyetik ventil yardımı ile sistemden atılır. Bu işlem sırasında %0.4 kadar C02 kaybolur. Gazı alınan su bir püskürtme başlığına porselen dolu bir kolona alınır. Bu kolonun altından gaz formunda C02 girmektedir. Gerektiğinde su*yun kolona şevki için bir pompa da kullanılabilir. Daha çok su gazlamada kullanılan bu sistemde saatte 1000-1500 litre su gazlanmaktadır ve suyun havası %98-99 oranında uzaklaştırılmaktadır.
  b) Diğer bir gazlama aygıtı havanın vakumla alınmasına dayanmaktadır. Hazırlama işlemlerinden geçen su bir vakum bölmesine püskürtülmekte veya vakum hücresinden geniş bir yüzeye yayılmaktadır.
  c) Gazlamada plakalı gazlama aygıtları da kullanılmaktadır. Bu sistemde sıvı ve C02'in iyice karışması sağlanmakta ve otomatik olarak sıvıdaki C02 oranının 12 g/L olması sağlanabilmektedir. Bu sistemde su ve C02 birbirine paralel olan gaz değiştirici plakalar arasından birlikte geçmektedir. Bu sistemde saatte 12000 litreye kadar sıvı gazlanabilmektedir. Diğer bir açıdan gazlama sistemleri premix ve postmix olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır.
  Postmix yönteminde içecek hazırlamada kullanılan şurup hesaplanan miktarda şişeye doldurulmakta ve daha sonra üzerine C02 ile gazlanmış su konularak kapatılmaktadır. Kapatılan şişeler şişe döndürücü aygıttan geçirilerek fazların karıştırılması sağlanmaktadır. Bu daha çok eskiden kullanılan bir yöntemdir.
  Premix yönteminde ise içeceği oluşturan öğelerin tümü C02 dahil önceden bir araya getirilmekte ve tümü birden şişeye doldurulmaktadır.
  3) Dolum: Gazlı içeceklerin dolumu diğerlerinden oldukça farklıdır. Sürekli basınç altında çalışılması gerekmektedir. Çünkü basınç azalması C02'in azalmasına yol açmakta ve içeceğin niteliği değişmektedir. Bu amaçla kullanılan dolum aygıtlarına "karşı basınç dolum aygıtları"da denilmektedir. Bunlarda dolum 5 ayrı aşamada tamamlanmaktadır.
  a) Karşı Basıncın Sağlanması: Dolum ünitesine geien şişe dolum boşluğundaki gaz ventilini otomatik olarak açmakta ve şişe içindeki basınç sistem basıncına erişmektedir.
  b) Dolum: Şişe içi basıncı sistem basıncına eşit olunca sıvı venti-li açılmakta ve sıvı şişeye dolmaktadır. Dolma işlemi geri dönüş borusunun ucuna kadar devam etmektedir.
  c) Son Akış: Sıvı şişeye 10 mm boşluk kalana kadar doldurulur. Dolunca kazanılan ağırlık nedeni ile hem gaz hem de sıvı ventili kapanmaktadır.
  d) Dengeleme: C02 ventili açılmakta ve COg sıvının fazlasını geri akış borusundan akmaya zorlamaktadır. Bu sırada ayrıca şişenin ağzındaki boşlukda C02 ile dolmaktadır.
  e) Basınç Kaldırma: Basınç kaldırma ventilinin açılması ile şişe ve dış ortam arasında basınç dengesi sağlanmaktadır. Şişe ağzındaki C02 ise kapama anına kadar geçen sürede koruyucu etki yapmaktadır. Bu işlemden sonra şişelerin 1-2 saniye için de kapama makinasına ulaşması ve kapatılması gerekir. Kapama için taç kapak veya vidalı kapak kullanılabilmektedir.
  4) Pastörizasyon: C02'le gazlı içecekler genellikle kimyasal koruyucu madde katılarak dayandırılmaktadır. Gaz basıncının da anti-mikrobiyel etkisi olduğu için bu içeceklere 0.4-0.6 g/L sorbik asit ben-zoik asit veya bunların tuzu ile her ikisinin karışımı kullanılmaktadır. Ayrıca koruyucu madde katılmıyorsa pastörizasyon uygulanmaktadır. Gazlı içecek pastörizasyonu daha çok tünel tipi pastörizatörlerde yapılmaktadır. Hem ısıtma ve hem de soğutma aynı tünel içerisinde de*ğişik sıcaklıktaki suyun püskürtülmesi ile sağlanmaktadır. Pastörizasyon için çıkış süresi 20 dakika kalış süresi kabın büyüklüğüne göre 20-30 dakika iniş süresi ise 15 dakikadır ve uygulanan pastörizasyon sıcaklığı İse 75°C'dir. Gazlı içecek pastörizasyonunda daha önce değinilen C02'in çözünürlük ilişkilerinden dolayı şişe İçi basıncın artışı sınırlayıcı bir nitelik göstermektedir. Litresinde 4 kg C02 bulunan ve %4 boşluk bırakılan bir şişedeki gazlı içeceğin 20°C'den 75°C'ye ısıtılması durumunda şişe içi basıncı 7.5 kg/cm2'ye ulaşmaktadır. Eğer aynı kapta %3.3 boşluk bırakılırsa aynı koşullarda basınç 11.7 kg/cm2 olmaktadır.
  Gazlı içeceklerde bırakılan boşluk genellikle %3-4 arasındadır. Bu nedenle gerek kullanılan camın ve gerekse kapsül kapamanın yaklaşık 12 kg/cm2'lik basınca dayanıklı olması zorunludur.
  5) Etiketleme: Doldurulan ve kapatılan şişeler dolum makinasın-daki hızla ve kendi etrafında dönerek etiketleme makinasına gelmektedir. Etiket bulunduğu yataktan tutkal veya hava emişi ile alınmakta ve bir vals yardımıyla çizgi şeklinde veya noktalı olarak tutkallanarak yapıştırılmaktadır. Etiketin şişeye yapıştırılması bir sünger veya fırçanın basıncıyla olur. Etiket yapımında genellikle m2'si 70 g olan kağıt kullanılır. Yapıştırma sırasında kağıdın lif yönünün şişe eksenine çapraz gelmesi sağlanmalıdır.
  Kasalama: Büyük işletmelerde vakum emişli makinalarla otomatik olarak yapılmaktadır.
  Depolama: Şişeler kasalandıktan sonra depoya alınmakta ve depoda 3-5 gün bekletildikten sonra çıkışı yapılmaktadır.

  Alıntıdır.


  "Benim de kalbim boş artık tıpkı sizin beyniniz gibi..."

 5. #5
  ProfessionaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administration

  Status
  Online
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Nereden
  Kadıköy
  Mesajlar
  39.535
  Konular
  26882
  Ettiği Teşekkür
  93
  653 mesaja 753 teşekkür aldı
  Ruh Hali
  Meskul
  Mentioned
  332 Post(s)
  Etiketler
  333 Konuda Etiketlendi
  Tecrübe Puanı
  10000

  Ödüller Vitrini

  Cevap: çözünürlük prensipleri gazlı içeceklerin hazırlanması ve vurgun olayı

  3.
  VURGUN OLAYI
  Denizin derinliklerinden yüzeye çıkan dalgıçlarda ve çok fazla yükselen havacılarda atmosfer basıncının anîden düşmesine (dekompresyon) bağlı olarak meydana gelen hastalık hâli. Dekompresyon hastalığı veya Caisson hastalığı da denir. Eğer bir dalgıç su altında vücudunda büyük miktarda azotun çözünebileceği kadar uzun bir zaman kalmışsa ve sonra anîden deniz yüzeyine çıkarsa hücre içi veya hücre dışı vücut sıvılarında önemli miktarlarda azot kabarcıkları teşekkül eder ve bu da meydana gelen kabarcıkların miktarına göre vücudun hemen her yerinde küçük veya ciddî hasarlar meydana getirebilir. Bu durum deniz dibinde bir atmosferden fazla bir basınca maruz kaldıktan sonraki dekompresyon (basıncın kalkması) esnasında olabildiği gibi benzer şekilde deniz seviyesinden (1 atmosfer) yukarı doğru 05 atmosferlik bir basınca yapılacak çıkışlarda da olabilir.

  Dalgıç denizin derinliklerinde kaldığı müddetçe vücudunun dışındaki basınç çözünmüş gazları sıvı şekilde tutmaya yetecek bir şekilde bütün vücut dokularını sıkıştırır. Sonra dalgıç anîden deniz yüzeyine çıktığı zaman vücudun dışındaki basınç sadece 1 atmosfer olur bu esnada vücut sıvılarının içindeki basınç vücudun dışındaki basınçtan daha fazladır. Bu yüzden çözünmüş durumda bulunan gazlar kaçarak dokuların içlerinde gerçek kabarcıklar meydana getirebilirler.

  Eğer vücut sıvılarındaki azot basıncı vücut dışındaki basıncın üç katından daha fazla yükselmemişse “aşırı doygunluk kuralı” azotun önemli miktarlarda kabarcık meydana getirmeyecek şekilde çözünmesine izin verir. Bu sayede bir dalgıç teorik olarak denizin 22 m derinliğinden (3 atmosfer basınçlı) deniz seviyesine (1 atmosfer) önemli bir kabarcık teşekkülü olmadan ve dekompresyon hastalığı gelişmeden bir anda çıkarılabilir. Fakat güvenlik açısından bir dalgıcın denizden çıkarken bu teorik sınırları zorlamasına nadiren izin verilir.

  Dekompresyon hastalığında; aşırı vücut ağırlığı uzun süreli basınca maruz kalma ve eksersiz olayı arttıran faktörlerdir. Yaşlılık bitkinlik ve geçmişte geçirilmiş bir hâdise de bilinen menfi faktörler arasındadır. Bu durumlarda muhtemelen gazın dokulardan dış çevreye taşınmasında bir bozukluk vardır. Giderek artan basınçlara düzenli bir şekilde maruz kalan şahıslar belirgin dekompresyon hastalığına karşı daha az yatkın olurlar. Bu yüksek basınca mâruz kalma sonlandıktan sonra kazanılan muhite alışma özelliği de kaybolur.

  Dekompresyon hastalığının klinik belirtileri gaz kabarcıklarının damar yatakları ve damar dışı bölgelerde birikmesine bağlı olarak çeşitlidir. Bu belirtiler âni dekompresyondan sonraki birkaç dakika ile bir saat içinde görülür. Bununla birlikte nadiren belirtiler dekompresyondan sonraki 6 saat veya daha fazla zamanda gelişebilir. Kabarcıklar bir bölgeye geçici olarak yerleştikten hemen sonra belirtiler ortaya çıkar; kanlanma bozulur ağrıya sebep olur veya organın işleyişini bozar. Belirtilerin hafif ve ciddî olarak ayrı ayrı tasnifi hastanın durumuna göre tedavi plânı yapmayı sağlamaktadır.


  "Benim de kalbim boş artık tıpkı sizin beyniniz gibi..."


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  çözünürlük prensipleri gazlı içeceklerin hazırlanması ve vurgun olayı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

   

Benzer Konular

 1. Sağlıklı Beslenme Çantası Hazırlanması
  Konu Sahibi Hare Forum Sağlıklı Beslenme
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ocak.2015, 18:25
 2. Jet-lag, Jet-lag Olayı Nedir?, Jet-lag Olayı Hakkında
  Konu Sahibi ProfessionaL Forum jklm
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Ekim.2012, 02:09
 3. Simyanın Temel Prensipleri
  Konu Sahibi eLiFSu Forum Felsefe
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ekim.2012, 12:46
 4. Simyanın Temel Prensipleri
  Konu Sahibi PearLy` Forum Felsefe
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2012, 13:17
 5. Son Vurgun - Contraband(ı)
  Konu Sahibi ProfessionaL Forum Film Afişleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2012, 20:21

Bu Konuyu Okuyan Üyeler 23.Haziran.2015, 22:05 : 0

Eylemler :  (Tarihe Bak)  (Tarihi Kapat)

Bu isimlerin listesini görüntülemek için izniniz yok.